Hírlevél ! Ismét az agrár-környezetgazdálkodásról

 

            Amikor ez a cikk az olvasó kezébe kerül, már a kalászosok betakarítása rövidesen befejeződik. A terméseredményeken, a minőségen, az árakon, lehet elmélkedni, utólag könnyű okosnak tűnni. A tennivalók természetesen nem szűntek meg.

            Most főképpen az agrár-környezetgazdálkodási programok részeseihez próbálok szólni, emlékeztetni őket az áprilisi gazdaképzésen többször elhangzottakra, az aktuális teendőkre.

Az AKG és KAT programok részeseinek a gazdaságuk teljes területén kötelező betartani a Helyes gazdálkodás Gyakorlat előírásait. Külön felhívom a füves élőhelyek kezelése célprogram részeseinek figyelmét a leglényegesebbekre:

Évente eltérő mélységű talajművelés, szalma és széna bálákat a betakarítást követően 30 napon belül be kell szállítani, tarlók és gyepek égetési tilalma, szűkített talajvizsgálat, kötelező nyilvántartások vezetése, vetésforgó-vetésarány betartása, kiürült növény-védőszeres göngyölegek kezelése …

Mindezekből most a legaktuálisabb „- legalább ötévente egyszer pillangós vagy zöldtakarmány növényt kell termeszteni a vetésváltásban beleértve a másodvetést is.” A kalászosok tarlójába vetve sikerrel teljesíthető ez a kitétel. Az integrált szántóföldi célprogramban termeszthető növényfajok száma 9 összesen, és ezekből kell kikerülnie a másodnövénynek, ezek itt: őszi káposztarepce, szója, lucerna lehetne, a logika csak a repcét fogadja el. Az alapszintű szántóföldi célprogram részesei és a csak a Helyes Gazdálkodási Gyakorlat betartására kötelezettek esetében könnyebb a helyzet. Több termeszthető növény áll rendelkezésre, de főképp repce, mustár, olajretek (ezek keveréke) és néhány pillangós jöhet számításba. A tarlóvetemény vetőmagjának származását igazolni kell. A zöldtrágyázás elvégzése csak azon területeken előírás, ahol a program során nem termesztettek pillangós növényt.

A zöldtrágyázás a talajszerkezetre, a talajéletre, a talaj humusztartalmára gyakorolt hatása igen jelentős. A környékünkön a zöldtrágyázás nem terjedt el, de az NVT programok költségtérítései azt szolgálják, hogy minél elfogadottabb technológia legyen és a környezetre gyakorolt jótékony hatását megtapasztaljuk. Amennyiben zöld takarmánynövényünket fogyasztó állatállományunk van azokkal hasznosíthatjuk, a zöldtrágyázás ilyen esetben másodlagos cél.

Lassan lezárul az AKG-KAT programok első két éve, ki kell használni a feltételek teljesítéséhez rendelkezésre álló időt. A zöldtrágyanövények vetése július vége-augusztus eleje.

A későbbi vetésidőt jobban tűrik, mint a rossz vetőágy készítést, fontos a víz lehetőség szerinti megőrzése ! Jelentős zöldhozam eléréséhez elegendő- 80-90 nap és minimális tápanyag utánpótlási szint- majd a beszántás következik.

Az elvégzendő tarlóvetések erre az évre betervezett részét el kell vetni, mert halogatva, később már nem lesz teljesíthető, vagy összegyűjtve igen jelentős költségeket fog jelenteni. A víznyomott talajok szerkezetének javításában betöltött szerepéről remélhetően sok gazdálkodó hamarosan meggyőződik.

A helyszíni ellenőrzések többségét elvégezték már, de még nem fejeződtek be. A vállalt kötelezettségek teljesítésével elkerülhetjük a pénztárcákat komolyan érintő kellemetlenségeket.

Az előírások betartásához kérjék az NVT tanácsadók segítségét:

Berettyóújfalu 2006. július 20.

                                              

                                                              Brumár Katalin és Ökrös Imre       NVT-tanácsadók