Erdőtelepítésről és a várható változásokról

 

 

            Sokan és sok helyen beszélnek arról, hogy a az EU támogatja az erdőtelepítést, valamint a szántó és a gyep területek kivonását a művelés alól. Ezzel a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv is kiemelten foglalkozik. Az FVM most ismét olyan pályázatot hirdetett meg, ami már korábban is nagyszámú gazdálkodót vonzott, és idén is sokan pályáztak a Mezőgazdasági Területek Erdősítése programjának keretében erdőtelepítésre.

            Ezen pályázaton belül vissza nem térítendő normatív támogatás vehető igénybe. Ez a támogatás három részből tevődik össze: erdőtelepítési, ápolási és a jövedelempótló támogatás.   Ezek mellet igényelhető úgynevezett kiegészítő támogatás is, amely az erdőtelepítés sikerességét segítő műszaki beruházásra vehető igénybe. Pl. vadkerítés, bakhát létesítése.         A támogatások utánfinanszírozással működnek, tehát a gazdálkodó a végrehajtott feladat után kapja meg a pénzét nem a megkezdése előtt. A támogatás mértékét úgy határozták meg, hogy az függ a telepítendő fafajtól és a lejtési viszonyoktól, de mindenképpen fedezze a gazdálkodó költségét. Emellett a jövedelempótló támogatás a kiesett mezőgazdasági jövedelmeket is pótolja. Megjegyzem, ha egy területen nem volt jövedelmező a mezőgazdasági művelés, akkor is megkaphatja ezt a támogatást.

            Minden olyan gazdálkodó igénybe veheti ezt a támogatást, akinek van regisztrációs száma.  Az erdősíteni kívánt területe legalább 1 ha, illetve ha más erdőterülethez csatlakozik  akkor  legalább 0,3 ha legyen. Szükséges ezen kívül, hogy a terület legalább az utóbbi két évben mezőgazdasági művelés alatt álljon. A pályázat feltétele még, hogy jóváhagyott erdőtelepítési tervvel kell rendelkezni a területre. Ehhez hozzájutni pedig kb. 1 hónap. Tehát érdemes előre felkészülni ezeknek a támogatásoknak a megszerzésére.

            2006 augusztus 31.-ével lezárultak a 2006 őszén és 2007 tavaszán végrehajtásra kerülő erdőtelepítésekre igényelhető támogatások. A legutolsó adatok szerint 19 036 hektárra érkezett be 1987 db támogatási kérelem, melyek feldolgozása és elbíráslása folyamatban van. (Forráshiány miatt 15000 ha erdő telepítésére lesz lehetőség a program keretein belül.)

           

Végrehajtási tapasztalatok

 

            A támogatási rendszer ösztönző szerepe jól vizsgázott: az őshonos állományok területaránya jelenősen emelkedett a korábbi évek átlagos 38 % értékével szemben 59 % át ilyen állományokkal tervezik beerdősíteni.

            Az új támogatási forma ellenére sok támogatási igény érkezett és ezekben sok jóváhagyott kérelem volt: 2004-es évben 90,6 %-os,  2005-ös évben 94 %-os volta jóváhagyott pályázatok aránya. Az elutasított kérelmek nagy része alapvető hibák miatt történt pl. nem volt jóváhagyott tervdokumentáció, MEPAR alapján nem volt támogatható területre próbáltak telepíteni stb.

Remélhetőleg az idei évben  is hasonló módon alakulnak az arányok és még több jóváhagyott kérelem lesz.

            Általános tapasztalat, hogy a kérelmezők felkészültek, és nem okoz gondot nekik az új támogatási forma megszerzése. Jelentős hiba, hogy a kiadott dokumentumokra nem reagálnak időben és a jogorvaslati időszak után keresik fel a hatóságokat a panaszaikkal.

Következő tipikus hiba, hogy tervdokumentációtól a megvalósítás során eltér. Szakmai és egyéb okokból el lehetne térni a tervdokumentációtól, de ezt mindenképpen egyeztetni kell az illetékes ÁESZ-tal. Amennyiben az ellenőrzés során eltérést tapasztalnak a dokumentációhoz képest az az EU filozófiája szerint jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül!

 

Várható változások

 

A várható változások a következők:

-         A támogatás mértéke változik.

-         A jövedelempótló támogatás maximális időtartama a jelenlegi 20 évről 15 évre csökken.

-         Valószínűleg önrész szükséges lesz az igénybevételéhez.

Ezeken kívül jelentős változások nem várhatók az intézkedés felépítésében.

 

 

Ignácz Zoltán

NVT tanácsadó