Almatermesztési kiállítás Bolzánóban

 

Minden második évben megrendezik Bolzánóban az almatermesztés legnagyobb ünnepének is számító kiállítást, igy került sor erre ebben az évben is november 9 és 12 között.

Az idei rendezvényen szép számban vettek részt magyar termelők és szaktanácsadók.

A rendezvény alkalmával lehetőségük volt a termelőknek részt venni szakmai előadásokon és megismerkedni a termesztést és értékesítést segítő új technikai eszközökkel és a növényvédelmet, valamint tápanyag utánpótlást szolgáló készitmények legujabb erdményeivel.

A rendezvényről összességében megállapítható volt, hogy a kiállítók igyekezete az integrált termesztési technológiát szolgálta.

Az ültetvényekben használható keskeny nyomtávú erőgépet csaknam minden nagyhírű traktorgyártó  bemutatott.

A sorköz ápoló gépeknél mindenesetben azok a kaszáló berendezések voltak megtalhatók amelyek vágószélességüket tekintve alkazkodnak az intenzív ületvények sortávolságához.

A növényvédő gépek esetében egyre gyakrabban volt felfedezhető a számitástechnika térhódítása.

Az élvonalbeli technikát képviselő növényvédelmi berendezéseknél minden esetben rendelkezésre áll és kérhető a szórásteljesítményt garantáló elektronikus vezérlő egység.

Az intenzív ültetvények  egyik legnagyobb gondját jelentő termésritkításra is lehetett mechanikus megoldást biztosító gépi berendezést találni. A látványnak sem utolsó kiállított berendezés  egy a traktor teljesítményleadó tengelyéről hajtott a függőleges állástól kissé eltéríthető tengelyre szerelt és forgatott műanyag damílokkal felszerelt berendezés, amely nagy sebességgel történő forgatás esetén a centrifugális erő hatásának következtében a tengelyről kinyúló damílok fizikailag  roncsolják a virágzatokat.

A látogatók a gépet működés közben is megtekinthették. A bemutató megtekíntése után  csupán arra nem volt lehetőségük, hogy a bemutatott gép munkáját természetes körülmények között tudják értékelni.

A két évvel ezelőtt kiállított berendezésekhez viszonyítva  a legnagyobb szemléletbeni változás a facsíkok művelésére alkalmas berendezések területén következett be.

A kiállításon felfedezhető volt a facsíkok gyomírtására alkalmas berendezések igen nagy változatossága. Közös jellemzőjük volt, hogy minden gép tervezője törekedett a kijuttatott herbicídek dózísának csökkentésére. Volt gyártó aki a gyomírtást a sorközök kaszálásával egy menetben a gyomírtó berendezés kaszára történő szerelésével képzelte el, volt aki ezt önálló gépi munkavégzésként tervezte. Közös jellemzőjükként elmondható, hogy minden berendezés a facsíkok herbicid csíkjának csökkentését és  az egységnyi területre kijuttatott gyomírtószer mennyiségének csökkentését célozta.

Nagy fejlődés tapasztalható a szervestrágya kijuttatásának gépesítettségénél és a facsíkok tgrágyázásának megoldásában.

Bemutatásra kerültek szervestrágya szóró gépek amelyek a sűrű térállású űltetvényekben a facsíkok  istállátrágyázására alkalmasak. Ezek a gépek egy előre speciális géppel nyitott árokba terítik az istállótrágyát, melyet a kijuttatás előtt a gép aprít és egyenlő szerkezetűvé alakít, majd egy specíális szóró szerkezettel a kijelölt sávba szór.  

Az istállótrágya kijuttatása után a trágyázott csíkot földdel betakarják.

Az új fejlesztésű gépeknek köszönhetően, vegetációs idősztakban van lehetőség forgó és tárcsás művelőeszközökkel a facsíkok művelésére, ezek az eszközök lehetővé teszik ősszel a fertőzött lomb talajba dolgozását, ezáltal a varasodás primér fertőzési forrásinak megsemmisítését. Az áttelelő fertőzőképletek tömege a lombbal együtt a talajba kerül, igy lényegesen csökkenthető a következő tavaszon a vegyszeres védekezések száma. Az említett művelő berendezésekkel akár egész évben megoldható a facsíkok gyommentesítése. Ezen gépeket nem lehetett működés  közben megtekinteni mivel a kiállítás fedett csarnokban került megrendezésre. A gépek iránt érdeklődő látogatók a nyomtatott prospektusok mellé igen gyakran CD-t kaptak, hogy a gépek alkalmazásáról készült felvételeket odahaza megtekinthessék.

A kiállítás nagy területét foglalták el a csomagolás és áruvá készítés gépei.

 

Nem véletlen, hogy a Dél-Tiroli termőtájon a viszonylag kis területen gazdálkodók is megtalálják számításukat , megfelelő, jó jövedelmet tudnak elérni. Ez a termelői biztonság a  már jó idővel ezelőtt, nagy állami támogatásokkal létrehozott termékértékesítő szervezetek,  tároló és csomagoló egységeik szervezett működésének köszönhető.

A szövetkezetek eredményes működésében nagy szerepe van a  szakmai szaktanácsadásnak.

A gazdálkodók nyugodt lelkiismerettel támaszkodhatnak a szaktanácsadóikra, nem csak a fitotecnikai vagy növényvédelmi problémáik esetén, hanem a keresett fajták és ajánlott új berendezések használhatóságát illetően is.

A termelők szüret idején megkapják a szövetkezettől a tartályládákat olyan számban amire a termésükhöz szükség van. A napi leszedett mennyiséget traktorral közvetlenül a közös tárolóba szállítják. A tárolóba történő elhelyezés előtt minden gazda termését megjelölik, hogy a kitároláskor a termelt minőség alapján tudjanak elszámol. A gazdák ősszel csak előleget kapnak, ez a várható árbevétel kb 20%-a. A következő év tavaszán általában júniusig megtörténik az elszámolás és a teljes termés árának kifizetése. A kitároláskor a gazdálkodó jelen lehet az almája minősítésénél.

Jelenleg a szövetkezetek koncentrációja folyik, hogy a kiszolgáltatottságukat mindinkább elkerüljék azáltal, hogy nagy mennyiségű áruval rendelkeznek és meghatározók a hazai és nemzetközi piacon egyaránt.

Ezt a gyakorlatot kellene minél előbb a hazai termelőknak is átvenni, hogy termékeik ne a neppereken keresztül nyomott áron értékesűljön.

 

 

                                                                                                                    Mihályka Gyula

                                                                                                                    NVT tanácsadó