Pusztainé Sümeghy Valéria:

 

I. Projekt és Kistérségi Fejlesztési Irodák létrehozása.

2006.12.15.-Zalaszentgrót-Ficsor Ádám államtitkár tájékoztatója

 

Statisztikai kistérségenként (kb. 166 db) tervezik létrehozni a Helyi Vidékfejlesztési Irodát, HVI-t (tervezett elnevezése: Projekt és Kistérségi Fejlesztési iroda), a LEADER + logikáján, ott begyűjtött tapasztalok alapján fog megszerveződni.

Pályázat útján minden kistérségben lesz majd egy helyi kistérségi iroda, mely alapvetően civilekből fog szerveződni, ez azonban nem zárja ki az önkormányzatokat, vállalkozásokat. A LEADER + programból kimaradtak a városok, ez nem feltétlenül lesz így most, de a vidéket preferálják. A cél az, hogy minden kistérségben javuljon az életminőség és a diverzifikáció. Fontos feladat a vállalkozások fejlesztése, a foglalkoztatás növelése.

Ennek érdekében erős hálózatok, partnerségi struktúrák kialakítása szükséges.

A HACS-ból /Helyi Akció Csoport/, illetve Gesztorszervezetből kerülhetnek ki jó eséllyel az irodák vezetői, illetve alkalmazottai, akik már kellő tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen.

A tervek szerint 2007 január végén kiírják a HVI-ra a pályázatokat, február végéig lehet pályázni, márciusban kiválasztják az irodát, dolgozókat, áprilisban megtartják a képzéseket és májusra már finanszírozhatóvá válik a szervezet. 2007 októberére várható a pályázatok megjelenése

Az FVM és az adott kistérségben lévő szervezet között egy szerződés jön létre, az iroda 5-7 millió Ft összeget kap a működési költségeire, alkalmazott bérére.(a térség nagyságától, lakosságszámtól függően.) A megállapodás értelmében az FVM adja hozzá a forrást, és egy feladatlistát, mely feladatokat az irodának el kell látnia. Az irodavezető vagy alkalmazott részt vesz az értekezleteken, a kistérség többi tagja pedig emlékeztető formájában értesül a megbeszéltekről.

Az FVM lesz a szakmai irányító, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében hoznak létre ügynökségeket és nem hatóságot.

A program fő célja a munkahelyteremtés. Fontos szerepet játszik még a falufejlesztés, a pályázati pénzeket az alternatív jövedelemszerzésre, vidék-és falufejlesztésre lehet költeni. A SAPARD-ban és az AVOP-ban is voltak ilyen jellegű intézkedések, de most ez a program nagyobb mértékben teremti meg a lehetőségét a vidéki gazdaság fejlesztésének, ez 25-30 Millárd Ft –t jelent évente, az AVOP-ban 2002 óta nem volt összesen ennyi pénz ilyen célra.

Ez intézményfejlesztést jelent, a kapacitás rendszerbefoglalását, kistérségi struktúra kialakítását, a vidékfejlesztési funkció LEADER + szerű koordinálását.

Az iroda feladata a gazdasági húzó ágazat megtalálása, hiszen a helyiek tudják a legjobban, hogy az adott kistérségben mit lehet és érdemes fejleszteni. A közösség, helyi vidékfejlesztési csoport gazdasági, fejlesztési akciótervet alkot, melyet kb. a nyáron fogadnak el, fontos, hogy olyan célok valósuljanak meg, amelyek valóban gazdasági hasznot hoznak, növekedést eredményeznek, pl. a LEADER +-ben a180 HACS-ból 150 falusi turizmust támogat.

-A reális nagyság, pedig kb. 40 kistérség lenne a turizmusból való  megélhetés szempontjából;

- 50-60 kistérség tud megélni a mezőgazdaságból – olyan mikro vállalkozásokat kell fejleszteni, melyek a mezőgazdasághoz kapcsolódnak;

50 – 60 kistérség esetében pedig valódi innovációra van szükség, mert olyan adottsági vannak, melyeket feltétlenül ki kellene használni.

Szeptemberben minden kistérségben lesz egy működő iroda, egy helyi közösség, amely generálja a projekteket, támogatást, segítséget nyújt a pályázati lehetőségek felkutatásában, a pályázatok írásában, illetve minősíti a projektkezdeményezéseket, melyeket az MVH felülvizsgál annak érdekében, hogy a LEADER + -hoz hasonlóan, ne legyen aránytalanul sok egy –egy intézkedésből (lásd turizmus)

A HVI-k nyitottak lesznek az új kapcsolatfelvételre már meglévő szervezetekkel, a Leader+ gesztorszervezeteivel is együttműködhetnek, de nem feltétlenül szükséges. (A HVI  és gesztorszervezet lehet egy  vagy külön –külön mindkettő is ha nincs személyi átfedés köztük.)

A kormány elképzelése szerint a kistérségekben az NFT képviselői, a kistérségi megbízottak és a HVI munkatársa együtt dolgoznának. /közös programok, esetleg közös iroda/

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégiai Terv III.. tengelyét jelentő:

Közösségi prioritás: az életminőség javítása a vidéki területeken és a diverzifikáció ösztönzése.

Nemzeti prioritás: erős vidéki kisvállalkozások létrehozása, a foglalkoztatási feszültségek csökkentése, jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, illetve a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása.

Beavatkozási akciók: vidéki vállalkozásfejlesztés, integrált kistelepülési szolgáltató terek kialakítása, falumegújítás.

Az felsorolt célkitűzések megvalósításhoz szükséges beavatkozási akciók lebonyolításának lehetnek hatékony irányítói a HVI-k és jól felkészült munkatársaik.

 

AKG-2009. években indul újra.