II. LEADER +

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégiai Terv IV. tengelye:

Közösségi prioritás: a helyi kapacitások kiépítése a foglalkoztatottság és a diverzifikáció érdekében,

Nemzeti prioritás: LEADER – Helyi közösségek fejlesztése;

Beavatkozási akciók: a vidéki életminőség javítását, a jövedelemszerzési lehetőségek bővítését, a foglalkoztatási feszültségek csökkentését, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását szolgálják a LEADER módszer alkalmazásával.

Január közepén terveznek kiadni egy 6-8 pontból álló kiadványt /ZÖLDKÖNYV/ az elképzelésekről, ehhez még hozzá lehet szólni. Ez lesz a normaszövegek alapja.

Nagyobb LEADER csoportokat kell alakítani. A támogatás a mérettől függ (nagyobb HACS, lélekszám, terület = több pénz) Függvényt alkotnak, melyben bemenetként a lakosság 50 %-ot, a településszám 20 %-ot, az egyéb tényezők pedig 30 %-ot jelentenek.

Egy HACS kb. 70 települést foglal magában, átlagosan 1 Milliárd Ft-t pályáztathat (jelenleg az átlag 14 ezer fő/HACS, jövőben  csaknem duplája várható kb. 28 ezer fő/HACS). Az ország 2/3-át kell lefedniük.

Az LEADER +  2008 elején indul újra a program, kétféle lehetőség van tervezve:

Utófinanszírozás: a csoport odaítéli az összeget, ő határoz, számlákat oda kell benyújtani, a csoport fizet, majd az EU 90nap múlva utalja az összeget az MVH-nak, mely továbbutalja a csoportnak;

A másik lehetőség a jelenlegi, mostani rendszer: a csoport tervez, kiírja a pályázatot, befogad, minősít, az MVH határozatot hoz és szerződést köt, majd a kifizetés már az MVH feladata.

Köztes modellt is ki lehet találni!

 Menetrend:

2008 elején építéssel indul, majd tervezéssel, a csoportok kiválasztásával folytatódik, az évvégén elindulhat a helyi pályázatok kiírása.

Világos jogi környezet megteremtése, (jelenlegi kétértelműségek a pályáztatás, számlakezelés között) jogszabályok felé irányuló eljárásrendek, KET hatálya alá vonás a cél (50-60 új rendeletalkotás várható).

Nem lesz szerződéskötés, helyette csak határozatokat hoznak, ez az eljárás 30-40 nappal lerövidíti az eljárást

 

III. EMVA

A 2007-2013 közötti időszak agrár-vidékfejlesztési stratégiai célkitűzései részben a korábbi célok folytatásaként, részben pedig az 1698/2005/EK rendeletben foglalt közösségi vidékfejlesztési iránymutatásokkal összhangban kerültek kialakításra.

Nemzeti prioritás: Sikeres mezőgazdaság: szerkezetváltás, piacteremtés.

A szerkezetváltáshoz kapcsolódóan kerülnek meghirdetésre az EMVA-ból finanszírozandó első pályázatok:

2007. év tavaszán 4 jogcím lesz megnyitható:

gépbeszerzés( forráslehívás szempontjából fontos),

meliorizáció,

fásszerű telepítés(energia növények) trágyakezelés

 

Pusztainé Sümeghy Valéria