Üdvözöljük honlapunkon!
 

NEGYEDSZÁZAD A BALATONI CSÍPŐSZÚNYOG KUTATÁS SZOLGÁLATÁBAN

Sáringer Gyula1 és Tóth Sándor2

Tartalom:

 

  1. A hazai csípőszúnyog kutatás rövid története

  2. Saját kutasaink eredményei

  3. Következtetések

  4. Köszönet

1 Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar Keszthely
2 Természettudományi Múzeum, Zirc

Bevezetés

 
A XX. században, tudománytörténeti nézőpontból három nagy korszakot lehet elkülöníteni. A század első felére a fizikai tudományok felfedezései nyomták rá a bélyegüket, amely eredményeik csúcspontját az atom- és hidrogénbomba előállításában és az atomerőművek építésében érték el. Az 1953-as esztendő, a biológiai tudományok területén hozott nagy áttörést, amikor is Watson és Crick felfedezték a kettős csavart, amelynek alapján a biotechnológia nagyiramú fejlődése következett be. Az 1960-as év elejétől, a technikai civilizáció következtében, a Föld egyes térségeiben bekövetkezett különböző fokú környezeti degradációk, egyszerre az ökológiai tudományok felé terelték az érdeklődést. Magyarországon az első, 1965 május-júniusában (500 tonna), majd a második 1975 januárjában (70 tonna) bekövetkezett balatoni halpusztulás hívta fel a figyelmet az ökológia tudomány fontosságára, amely tudomány, egy csapásra az érdeklődés középpontjába került. Az ökológia tudománya azóta nemcsak nálunk, hanem világszerte reneszánszát éli. Természetesen mind a fizika, mind a biotechnológia újabb és újabb eredményei továbbra is elkápráztatják a tudomány iránt érdeklődőket.
 
Az ökológia, éppen a környezetünkben tapasztalható leromlási folyamatok miatt úgyannyira előtérbe került, hogy ma már beszélnek ökológiai gazdálkodásról, nem éppen szerencsés módon, a kultúra és politika ökológiájáról, a gének ökológiájáról, sőt az ökológia és a teológiai tudományok kapcsolatáról is.
 

A hazai csípőszúnyog kutatás rövid története

 
Amikor a balatoni csípőszúnyog gyérítés komolyan napirendre került (1976), rögtön felötlött bennünk az a gondolat, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen védekezési módszereket választunk a csípőszúnyog ártalom visszaszorítására, ugyanis ilyen nagy térségben, ahol egymást fedő ökoszisztémákban kell vegyszerekkel beavatkozni, ökológiai nézőpontból azt csak úgy szabad végezni, hogy annak környezeti veszélye a legkisebb legyen. Az ökoszisztémák stabilitásán múlik egy térség dinamikus biológiai egyensúlya. Minél kisebb egy ökoszisztémán belül az egyes fajok populációinak pusztulása, annál stabilabbnak tekinthetők.
 
A hazai csípőszúnyog kutatás Jancsó Miklós munkásságával kezdődött el, aki 1906-ban monográfiát jelentetett meg a váltóláz parazitáiról, amelynek keretében a csípőszúnyogról is említést tesz. A csípőszúnyog probléma intenzívebb vizsgálata azonban csak 1934-ben indult meg Lőrincz Ferenc, az Országos Közegészségügyi Intézet Parazitológiai Osztálya vezetőjének kezdeményezésére. Később, 1934 és 1944 között Makara György irányította munkálatokat, amelybe Mihályi Ferenc, Lovas Béla és Székely Sándor is bekapcsolódott. Ők elsősorban a csípőszúnyogoknak a malária betegség előidézésében játszott szerepével foglalkoztak. Külön meg kell említeni Mihályi Ferenc nevét, aki 1934-ben megkezdte a Balaton környék csípőszúnyog faunájának gyűjtését és rendszertani feldolgozását. Már 1938-ban Tihanyban, a Magyar Biológiai Kutató Intézet keretében Balatoni Szúnyogvizsgáló Állomást létesítettek. 1938-1939 nyarán, Mihályi taxonómiailag tisztázta a tó körül élő csípőszúnyog fauna összetételét, megállapította, hogy melyek a fő ártalmat okozó taxonok, és a védekezésre vonatkozólag irányelveket dolgozott ki. Munkássága alapján 1936-ig, 26 csípőszúnyog faj vált ismerté a Balaton térségében.
 
A II. világháború félbeszakította ezt a munkát. Később 1950-1951-ben, a Magyar Tudományos Akadémia szervezett és támogatott egy munkacsoportot, amelynek tagjai Mihályi Ferenc, Soós Árpád, Sztankayné Gulyás Magdolna és Zoltai Nándor voltak. Feladatuk a kiemelt üdülőhelyeken a csípőszúnyog fajok taxonómiai feldolgozása, az egyes fajok bionómiájának és a szúnyogártalomban betöltött szerepének vizsgálata, valamint a lárvatenyésző helyek feltárása volt. Mihályi Ferenc és Soós Árpád a Balaton partvidékén végezte kutatásait, amelynek nyomán 32-re emelkedett a tó körül előkerült fajok száma. Nagyszámú javaslatot tettek a tó körüli települések vezetői részére a szúnyoggyérítés érdekében, de javaslataik pusztába kiáltó szavak maradtak.
 
Az idegenforgalomnak az 1960-as évek végétől történt felélénkülése kapcsán, ismét napirendre került a csípőszúnyog kérdés, amelyet 1973-ban Kecskeméti István, az akkori veszprémi KÖJÁL biológusa kezdeményezett. Tóth Sándor dipterológus szakember közreműködésével, intenzív kutatás kezdődött el. Ebben az időben már a védekezés is folyt, amelyet az egyes települések termelőszövetkezeteinek növényvédelemmel foglalkozó brigádjai földi gépekkel végeztek, teljesen figyelmen kívül hagyva a szünökológiai szempontokat, ugyanis drasztikus hatóanyagú inszekticidekkel porozták vagy permetezték az üdülőket és a szállodákat övező parkokat és a kempingeket. Ezek a szerek az ízeltlábú (Arthropoda) populáció egyedeit válogatás nélkül pusztították.
 
Az 1976-os esztendő fordulópontot jelentett a szúnyoggyérítés történetében, mert a Balatoni Intéző Bizottság főmérnöke Illés István és elnöke Rosta Sándor javaslatára, az akkori MÉM Repülőgépes Szolgálatával kötött szerződés alapján megkezdődött a környezetre legkevésbé ártalmas, légi úton történő csípőszúnyog gyérítés, természetesen az Egészségügyi Minisztérium hozzájárulásával. Vas Ádám minisztériumi főosztályvezető és Erdős Gyula osztályvezető főorvos az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) javaslata alapján, a foszforsav-észter hatóanyagú MALATHION, helikopteres, illetve repülőgépes permetezését engedélyezte 0,4 l/ha adaggal.
 
A légi úton való kezelések hatásvizsgálatára, a BIB Környezet- és Vízvédelmi Szakbizottsága elrendelte egy szakértői bizottság felállítását. A bizottság vezetésére, a rovarökológus kutató Sáringer Gyulát kérték fel, aki biológusokból, orvosokból és növényvédelmi szakemberekből álló szakbizottságot hozott létre. A bizottság feladata volt a kezelések hatásfokának megállapítása.
 
A MALATHION-ról, rövid idő után kiderült, hogy a kezelt sávban az Arthropoda fauna 90-97%-a elpusztul, ezért javasoltuk, kevésbé drasztikus hatású inszekticidek használatát. Így került sor a deltametrin hatóanyagú K-OTHRIN 1 ULV és a permetrin hatóanyagú AQUA RESLIN SUPER ULV 0,6 l/ha dózisban történő alkalmazására. E két szer, lényegesen környezetkímélőbbnek bizonyult, mint a MALATHION, mert csak 45-60%-át pusztította el az Arthropoda faunának.
 
A rovarökológusok régi vágya, olyan szelektív inszekticidek használata, amelyek csak a megcélzott populációt gyérítik. Már az 1970-es évek közepén forgalomba kerültek a rovarlárvák fejlődését gátló úgynevezett juvenoidok (metoprén), amelyeket Varjas László rovarfiziológus később csípőszúnyog lárvákon is kipróbált. Alkalmazásukra azért nem kerülhetett sor, mert a szúnyoglárvákon kívül, más vízben élő szervezeteket is elpusztítottak.
 
Az 1980-as évek közepére, az izraelbeli Joel Margalit által 1976-ban felfedezett Bacillus thuringiensis subsp. izraelensis (röviden BTI) H-14-es szerotípusából, Teknar HP-D, Skeetal, Vectobac 12 AS/G/CG/TP, Culinex Plus néven, biológiai inszekticid került forgalomba, amely kizárólag a csípőszúnyog lárvákat pusztítja el a tenyészőhelyen.
 
A balatoni csípőszúnyog gyérítésben először 1986-ban került alkalmazásra a BTI. Már az első években végzett vizsgálataink beigazolták, hogy csupán BTI-s kezeléssel nem lehetséges a balatoni csípőszúnyog populációk elleni védekezést megoldani, mert a hatóanyag csak addig juthat a vízbe, amíg azt a vízinövények be nem fedik.
 
A lárvák elleni eredményes védekezésnek előfeltétele volt az állandó szúnyoglárva tenyészőhelyek pontos feltérképezése és a változó területnagyságuk nyomon követése, valamint újabb és újabb lárvatenyésző helyek felkutatása. A Balaton körüli tenyészőhelyek térképezését 1997-ben kezdtük meg és 2002-ben fejeztük be. A pénzösszeget a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az MTA-n keresztül biztosította.
 
Saját kutatásaink eredményei
 
Az elmúlt közel 30 év alatt, a következő témák képezték kutatásaink tárgyát:
1.    A csípőszúnyog fauna évenkénti taxonómiai vizsgálata.
2.    A szúnyogártalomban résztvevő főbb taxonok bionómiai és populációdinamikai vizsgálata.
3.    A légi kémiai és biológiai védekezések optimális idejének meghatározása.
4.    A védekezések hatásfokának megállapítása.
5.    1997-től a lárvatenyésző helyek térképezése.
 
1973 és 2000 között, mintegy 27 év alatt, a Balaton térségében 39 csípőszúnyog fajt és 1 alfajt, tehát 40 taxont mutattunk ki. A hazai csípőszúnyog fauna, jelenlegi ismereteink szerint 46 taxonból áll. Ennek kereken 87%-a a tó körül is előfordul. A negyedszázadon át, végzett gyűjtéseink során, több mint 400 ezer csípőszúnyog példány került meghatározásra, amelynek alapján a fauna mennyiségi és minőségi értékelése is lehetővé vált. Az összesítő adatokat az l. táblázat mutatja.
 
A szúnyogfauna mennyiségi összetétele az l. ábra kördiagramján látható. A diagram szerint, a 27 éven át gyűjtött anyag 32%-át a mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) tette ki. Ezt követő helyen áll a balatoni szúnyog (Aedes annulipes) 24%-kal. A harmadik helyet a dalos szúnyog (Culex pipiens) 13%-kal, a negyedik helyet a gyötrő szúnyog (Aedes vexans) 12%-kal foglalja el.
 
Jelentős mértékben eltér az l. ábra adataitól, a csípés közben gyűjtött anyag összetétele, amelyet a 2. ábra mutat be. Itt a mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) továbbra is az első helyen szerepel 35%-kal. A második helyre viszont a gyötrő szúnyog (Aedes vexans) kerül 27%-kal és a harmadik helyet foglalja el a balatoni szúnyog (Aedes annulipes) 21%-kal. A dalos szúnyog (Culex pipiens) nem látható az ábrán, mert az embernek okozott szúnyogártalom nézőpontjából nincs jelentősége.
 
A fauna minőségi összetételében a ritkán előforduló fajok jelenléte tekinthető mérvadónak. A fajok egyedszámának évenkénti részesedésében a ritka fajok eltérő előfordulást mutattak. Mai ismereteink szerint, a Balaton környéki csípőszúnyog fajspektrum kb. felét teszik ki a többé-kevésbé ritkán előforduló taxonok.
Miután rendelkezésünkre állnak az 1950-es évek elején végzett taxonómiai vizsgálatok eredményei, ezért összehasonlításra nyílik lehetőség a faunában beállt változások regisztrálására. Az összehasonlításból világosan kiderül, hogy az 1950-es években a jelenleginél több fajnak volt szerepe a szúnyogártalom előidézésében. Ez a jelenség leginkább a mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) egyedszámának változásában észlelhető. Amíg 1950-1951-ben, ez a faj a csípés közben gyűjtött egyedeknek 7,5%-át tette ki, addig 1973-1977 között már 53%-át. Egy másik faj, a balatoni szúnyog (Aedes annulipes) 1950-1951-ben csupán 0,1%-a volt a csípés közben gyűjtött fajoknak, addig 1973-2000 között gyűjtött anyagnak 21%-át adta.
 
Az elmúlt fél évszázad kutatási eredményei alapján megállapítható, hogy a partvidék csípőszúnyog faunájának összetétele évről évre jelentős változást mutat. Csak a mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) példáját említjük meg, amelynek részaránya 1973-2000 között, mintegy 27 év alatt 8,2 és 71,6% között változott. Az aszályos időjárás miatt, e fajnak 1995 óta nagymértékben csökkent a szerepe, de ha a 27 év adatait nézzük, egyértelműen vezető helyet foglal el a balatoni szúnyogártalom előidézésében.
 
A másik jelentős faj, a gyötrő szúnyog (Aedes vexans), amelynek előfordulása az 1950-1951-es állapothoz képest, 1973-2000 között jelentős változást mutatott.
 
A csípés közben gyűjtött mocsári szúnyog és gyötrő szúnyog populációk évenkénti alakulását a 3. ábra mutatja.
 
A 3. ábra adataiból azt a populációdinamikai törvényszerűséget fogalmazhatjuk meg, hogy amikor a mocsári szúnyog dominanciája magas, akkor a gyötrő szúnyogé alacsony. A két faj gradációjának nagysága csak kivételesen, akkor is csak megközelítőleg esik egybe. Ilyen esetekben, a szúnyogártalomban jelentősebb szerepet játszó egyéb fajok, elsősorban a balatoni szúnyog (Aedes annulipes), továbbá alkalmilag az oldalfoltos szúnyog (Aedes sticticus), az Aedes cinereus és a foltos szúnyog (Culex modestus) lépnek előtérbe.
 
Az említett jelentősebb fajok bionómiájának vizsgálatát is folyamatosan végezzük.
 
Megállapítást nyert, hogy a mocsári szúnyognak (Mansonia richiardii) évi egy nemzedéke van. Fejlődési ideje 9-10 hónap. Az imágók rajzása május eleje és szeptember eleje között zajlik le. Július második felében éri el a rajzás a kulminációs pontot (4. ábra). Legnagyobb egyedszámban a Tihanyi-félsziget környékén, valamint a Badacsonyőrsi- és a Szigligeti-öbölben, továbbá Balatonederics és Fonyód közötti partszakaszon fordul elő. Ezenkívül rendkívül sok van a Kis-Balaton területén fekvő Diás-sziget környékén. Nemcsak az esti és a hajnali órákban támad, hanem nappal is, különösen árnyékos, lombos parkokban.
 
A gyötrő szúnyognak (Aedes vexans) évi több nemzedéke fejlődik. A nemzedékek száma annyi, amennyit a lárva tenyészőhelyek változó nagysága és a hőmérsékleti viszonyok lehetővé tesznek. Populációdinamikai nézőpontból, a júniusi és nyár végi esőzéseknek van még nagyobb szerepe. A lárvák tenyészőhelye a legkülönbözőbb vizes területeken kialakulhat. Az imágók 5-6 km távolságra is eljuthatnak a lárva tenyészőhelytől. Egy generációjának kifejlődéséhez, az átlagosnál nagyobb hőmérsékletek mellett, 7-10 nap is elegendő.
 
A balatoni szúnyognak (Aedes annulipes) évi egy nemzedéke van. Lárvái, az időjárástól függően már márciusban, leginkább azonban április első felében megtalálhatók. Az imágói, május elejétől július végéig, augusztus elejéig, agresszíven támadják az embert. Rajzásának csúcsa május végére, július elejére esik. Az 1996-ban gyűjtött példányok alapján, az 5. ábrán látható rajzásmenetet regisztráltunk.
 
A kémiai és biológiai védekezések hatásfokának megállapítása Erdős és Koncz 1999-ben megjelent könyvükben foglaltak, valamint Erdős Szlobodnyik - Gálffy (2001): Módszertani levél a szúnyogok elleni védekezésről c. kiadványban leírtak szerint történt. A védekezés elrendelése akkor indokolt, amikor 35-40 csípés/fő/óra fordul elő. A végrehajtott védekezés pedig akkor fogadható el, ha 80% felett van a hatásfok.
 
Már előbb említettük, hogy az állandó lárva tenyészőhely térképezését 1997-ben kezdtük meg és 2002-ben fejeztük be. A biológiai inszekticiddel, más néven BTI-vel történő védekezéshez, ez a munka nélkülözhetetlen, sőt az egyszer elkészült térkép állandó korrekcióra szorul, aszerint, hogy mennyi csapadék hullik a védekezési időszak alatt, vagy milyen mértékű a szárazság.
 
A tenyészőhelyekről nyilvántartó lap készült, amelyet a 6. ábra mutat be.
 

Következtetések

 
Az elmúlt több mint negyedszázadban végzett kutatásaink alapján, az alábbi következtetéseket vonhatjuk le a jövő számára.
1.       A Balaton körüli ökoszisztémák annyira érzékenyek, hogy csípőszúnyogok elleni kémiai védekezések csak ökoszisztéma kutatásban jártas szakemberek felügyelete mellett végeztethető, akik rendszeresen figyelemmel kísérik az ökoszisztémák struktúrájában beálló változásokat. Ebben a munkában, a dilettantizmusnak helye nincs.
2.       Sajnos csak biológiai inszekticiddel (BTI), nem oldható meg a térség szúnyogmentesítése, mert a lárva tenyészőhelyek növényekkel való borítottsága, nem teszi lehetővé a BTI spóraszuszpenziónak a vízbejutását. Ezen a téren nagy segítséget jelent a homok granulátumos kiszórás, amelyet hazai viszonyok között Szász Árpád és Gergely Gábor oldott meg. Legjobb megoldásnak, de egyben legdrágábbnak is, a jéggranulátumos kiszórás bizonyult, amelyet Göttingenből kaptunk és 1998. augusztus 11-én teszteltük a Csopak melletti Palóznakon a CORAX KV Kft. szakembereivel.
3.       Az 1970-es évek végén, a ’80-as évek elején, Dévai György, a Debreceni Egyetem ökológus professzorának árvaszúnyogokkal végzett vizsgálatai bizonyították, hogy ezen állatcsoportnak rendkívül nagy jelentősége van a tó üledékében összegyűlt foszfor mennyiségének csökkentésében. Egy-egy tömeges rajzáskor több száz tonna foszfor távozik a tóból. Ebből következik, hogy kémiai védekezést az árvaszúnyog populációk gradációjakor tilos végezni. Mivel az árvaszúnyog fénycsapdára repül, ezért a fénycsapda állandó üzemeltetésével pontosan nyomon követhető rajzásmenetük, ezzel elkerülhető a rajzáskori kémiai védekezés.
4.       Az eddigi vizsgálataink szerint, évi 3 biológiai és 3-4 kémiai védekezéssel oldható meg a Balaton környék csípőszúnyog populációinak olyan alacsony szintre való szorítása, amely már zavartalan üdülést biztosít.
5.       A biológiai kontroll alatt végzett kémiai védekezés, az elmúlt több mint negyedszázadban ökológiai katasztrófát a tó térségében nem idézett elő, ami a védekezést végző TERRATECHNO, majd CORAX KV Kft. szakemberei, valamint a helikoptert, illetve merevszárnyú repülőgépet vezető pilóták fegyelmezett munkájának is köszönhető.
6.       Miután a csípőszúnyog probléma minden évben jelentkezik, indokoltnak tartjuk egy csípőszúnyog kutatással foglalkozó kutatóbázis létrehozását vagy az MTA Limnológiai Kutató Intézetében Tihanyban, vagy Keszthelyen a Veszprémi Egyetem Georgikon Karán. Mind ez idáig ezzel a fontos kérdéssel, mintegy falnélküli laboratóriumban csak mindössze néhány szakember foglalkozott.
 

 

Az alábbi személyeknek tartozunk köszönettel:

 
Dr. Erdős Gyula osztályvezető főorvos, Illés István BIB főmérnök, Rosta Sándor BIB elnök, Pálfy József BIB geológusa, Csima György BIB főmérnök, dr. Milinkó István ny. egyetemi tanár, dr. Bozai József ny. egyetemi tanár, dr. Ponyi Jenő tud. tanácsadó, dr. Zánkai Nóra ny. tud. tanácsadó, dr. Vásárhelyi Tamás igazgatóhelyettes, Zalányi Andrásné tanszéki titkárnő, Vipler Józsefné laboráns, Veszprém, Zala és Somogy Megyei KÖJÁL (ma ÁNTSZ) orvos és biológus szakemberei, CORAX KV Kft. (Lőrincz Árpád igazgató, Gáspár János egészségügyi gázmester, továbbá a helikoptert vezető pilóták).
 
1. ábra. A Balaton-medence csípőszúnyog faunájának mennyiségi összetétele
(1973-2000 közötti adatok)
1. táblázat
A Balaton-medence csípőszúnyog faunájának összesítő adatai, az 1973-2000 között gyűjtött anyag feldolgozása alapján

2. ábra. A Balaton-medence Culicidae faunájának összetétele a csípés közben gyűjtött domináns fajok kiemelésével (1973-2000 közötti adatok)
 
3. ábra. A gyötrő szúnyog (Aedes vexans) és a mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) populációjának évenkénti alakulása a Balaton-medencében,
a csípés közben gyűjtött egyedek feldolgozása alapján 1950-1951-ben, valamint 1983-2000 között
4. ábra. A mocsári szúnyog (Mansonia richiardii) populációjának rajzásdinamikája a magyarországi gyűjtési adatok alapján
(dekádonkénti bontásban)
 
5. ábra. A balatoni szúnyog (Aedes annulipes) populációjának
dominanciaviszonyai az 1996-os gyűjtések alapján
(lárva és imágó szerint, dekádonkénti bontásban)

 

6. ábra. A csípőszúnyog lárva tenyészőhelyek kutatása során nyert

adatok és illusztrációk nyilvántartására szolgáló lap

Csípő szúnyog lárva tenyészőhely nyilvántartólap – Balaton-medence

Megjegyzés (Kezelési javaslat stb.):

<<VISSZA>>